Skladby z ABBA albumu Voyage, počúvajte ABBU nie rap

Skladby z ABBA nového albumu Voyage, ktorý táto švédska skupina vydala po dlhých rokoch. Určite to album nevydali kvôli peniazom, ale asi preto, že ľudia nezabudli na normálnu hudbu. Teraz idioti počuvajú násilnícky rap a sú z toho hotoví, ako mŕtvi fanúškovia na koncerte Astroworld.

Jeden z dôvodou napísania tohto článku, bola ale moja dnešná cesta autom s autorádiom. To čo sa rynulo zo staníc nebolo nič iné len presmrtné koktanie neznámych citosloviec šialeného rapera. Prepnem druhú stanicu, tam detto v podaní raperky. Dovidenia stará mama. Stalo sa to preto, lebo som necestoval na stálom aute, kde mám okamžite naladený Antena Rock. To bolo bolesti!

Vokály Fältskog a Lyngstad sa stále trblietajú, ako keby bol rok 1976 a The Stockholm Concert Orchestra je prominentný vo väčšine skladieb, čo znamená veľa strhujúcich a plyšových.

Tu je pohľad na túto „Voyage, Cestu“:

„I Still Have Faith in You“: Okamžitý návrat k vzorcu bohatého vokálu prebudovania do rušného refrénu. Činely padajú, malé bubny sa valia, texty sú podané dramaticky. Je to kolízia prístrojového vybavenia v celej jeho veľkoleposti ABBA.

„When You Danced With Me“: Sladko nostalgická lyrika spárovaná s hučivým spätným rytmom, pieseň je tiež zaplavená keltskými podtónmi.

„Little Things“: Anjelské dvojité vokály Fältskoga a Lyngstada spárované s flautou na flaute vyvolávajú obraz nevinného Disneyho stvorenia šantiaceho v lese. Texty sa prikláňajú k sviatočnej nálade, takže táto miazga má svoj dôvod. Ale detský spevácky zbor, ktorý dorazí na konci piesne, je aj pre toho najzhovievavejšieho fanúšika tak trochu neistý.

„Don’t Shut Me Down“: Dôstojný návrat k tomu, čo ľudia na ABBA najviac milujú: hodvábne groovy a melódie v presilovke, ktoré znejú ako ELO spojené s Trans-Siberian Orchestra. Pieseň sa začína filmovým zvukom orchestra a potom prepukne do diskotéky s príchuťou 70. rokov. Kuchársky bozk tomuto.

„Just a Notion“: Náznak doo-wopu v štýle 50. rokov, boogie-woogie klavíra a plíživej basovej linky. Nazvite to ABBA ide do ponožkového hopu.

“I Can Be That Woman”: Trvá pár riadkov, aby ste si uvedomili, že napriek názvu sa text v skutočnosti vzťahuje na psa, ktorý vycítil, že vzťah sa zhoršil. No, to je nový prístup. Ale aspoň dostaneme toto objasnenie: „Nie si muž, ktorým by si mal byť/nejako som ťa sklamal/nie som žena, ktorou som mohol byť/ale teraz tou ženou môžem byť.“

„Keep An Eye on Dan“: Je to jedna z tých skladieb skupiny ABBA, ktorá vás oklame svojimi zrkadlovými guľovými syntetizátormi, klasickým diskotékovým rytmom na vysokom klobúku a sviežim zladením. Ale nie, toto nie je redux „Dancing Queen“. Je to o rozvedenom dieťati, ktoré bolo odložené k otcovi na víkend. Najlepšia časť sú posledné tóny, zdanlivé prikývnutie na klasické „SOS“ skupiny ABBA

„Bumblebee“: Zástanca klimatických zmien zahalený v syntetizátoroch a flaute, aby rozprával príbeh o čmeliakovi. Vtip: „Toto letné ráno je celkom absurdné/myslieť si, že by sme mohli byť uväznení/vo svete, kde sa všetko mení príliš rýchlo na to, aby sa čmeliaky prispôsobili/od tymiánu k zvončeku/od hyacintu k ľaliovej ruži/Ó, ako zbožňujem pohľad/na jeho dosť nemotorný, nestály let.“

„No Doubt About It“: Elektrická gitara a odvážne perkusie poháňajú pieseň, bezstarostné vyvádzanie s jedným nádherným refrénom.

„Óda na slobodu“: Tucet huslí sa vznáša a filmová dyha je nepopierateľná. Ale napriek svojmu povzneseniu vo zvuku je posolstvo o niečo trpkejšie s jeho prosebným textom: „Je to nepolapiteľné a je ťažké ho udržať/ Je to prchavá vec/Preto neexistuje žiadna óda na slobodu, ktorá by si skutočne zaslúžila zapamätanie.“

Tí čo majú radi Abbu dodnes si to užijú, lebo dnešná hudba, ked človek cestuje autom a počúva autorádio, tak to je hotová katastrofa.